Aklimatizace kuřic

Jak dlouho trvá aklimatizace kuřic? Co jim mám připravit? Mohou být se staršími slepicemi?

Kuřice přepravujeme ve standardních drůbežích přepravkách v doporučené koncentraci, s dostatečným přísunem vzduchu. I celodenní přepravu snášejí velmi dobře. Přesto jsme rádi, když nejsou po příjezdu vyházeny na dvůr mezi další slepice, ale jsou ubytovány v kurníku či v menším ohrazeném prostoru, kde mají připraveno krmení a pití. Ne že by se něco strašného stalo, kdyby do výběhu vyházeny byly (a taky že často jsou), ale… Je třeba si uvědomit, že podmínky malochovu jsou zcela odlišné od odchovny. Ať už se jedná o odchovnu klecovou, nebo podestýlkovou, v každém případě jsou kuřice zvyklé na jiný typ napáječek i krmných žlabů. Mají-li vaši napáječku či krmítko po vyložení v blízkosti, dříve přijdou na to, k čemu ty divné nádoby slouží a jak se z nich napít a nažrat. Může to trvat i několik hodin. Kuřice zvyklé na niplové napáječky jsou schopny vaši napáječku oklovávat ze všech stran či se dlouho pozorovat ve vodní hladině, než je napadne se napít. Pokud je vyhodíte do výběhu, pak se jejich cesta ke zdroji vody a krmení stane podstatně náročnější, a to už může být problémem především při rozvozech v horkých letních dnech, kdy potřebujeme, aby se kuřice co nejrychleji napily. V této situaci vůbec neuděláte špatně, když dvěma, třem kuřicím v napáječce „vymácháte zobák“. Pak rychle pochopí a od nich to okoukají ostatní.

Může se též stát, že nám budete volat, že naše kuřice spí na stromě a nechtějí do kurníku. Domluva nepomáhá, kde mají bydlet jim ukážete jen tím, že je tam dáte. Nemusí být v kurníku uzavřeny tři dny, jak se traduje, ale den je v pořádku. V odchovnách nejsou hřady, tedy se nepodivujte, že kuřice zpočátku mohou spát na podestýlce, a to i několik dní. Ale zcela jistě přijdou na to, že hřady jsou pohodlnější (pokud to tedy nejsou tyčky, na kterých by se i kanár těžko udržel)…

Co se týká soužití kuřic se staršími slepicemi, můžeme říci dvě věty. Každá drůbežářská příručka vám poví, že je dobré to nemíchat a chovat slepice stejného stáří. My vám povíme, že v 95% případů se nestane vůbec nic zlého, pokud kuřice pustíte do jednoho hejna se staršími slepicemi. Přesto je tu to pětiprocentní nebezpečí, že se staré slepice do kuřic pustí. Nemusíte se děsit hned při prvém „výchovném“ klovnutí, to je normální. Ale je třeba chování pozorovat, a pokud by šlo o trvalé brutální napadání, bude třeba kuřice oddělit a obě strany na soužití pod dohledem postupně zvykat. Na stranu druhou se vůbec nemusíte bát objednat si mix více druhů kuřic. Tam problém nenastává. Interně tomu říkáme „zoologická“ a máme to „moc rádi“, neb si zpravidla při vykládce a hledání všech objednaných druhů vyházíme celý náklad. Ale co bychom neudělali pro naše zákazníky, natož pro jejich ratolesti, na jejichž přání se většinou takový barevný megamix objednává.

Nemusíte se bát ani odběrů kuřic v zimním či časně jarním období. Námi dodávané kuřice jsou dostatečně velké a dobře opeřené, mají již dávno dokončený vývoj termoregulace a i nástup do chovu v zimním období zvládají zcela bez problémů. Přesto doporučujeme (především v opravdu chladném období) ponechat je několik dní v kurníku a dát jim tam vyšší, čistou a suchou podestýlku. Těch pár dní kuřicím plně postačuje na aklimatizaci (v odchovně samozřejmě mají vyšší teplotu), podestýlka je důležitá proto, že kuřice často prvé dny ještě spí na podlaze, než se naučí využívat hřady.

KONTAKTUJTE NÁS

Kuřice s.r.o.

Miřetín 24

Proseč, 53944

prodejkuric@seznam.cz

+420 465 320 321

+420 737 736 775

číslo účtu: 2801102719/2010  (Fio banka)

Sociální sítě

Ikona-fb