Starší slepice

Mám možnost koupit starší slepice, doporučíte mi to?

Nakoupit starší nebo tzv. vynesené slepice je v dnešní době běžnou věcí, jelikož se na vynesené slepice někteří chovatelé specializovali a nechovají je jen kvůli snášce vajec, ale také pro lepší pocit z toho, že slepičky zachránili od okamžité cesty na jatka nebo do kafilerie zrovna když poprvé za života opustily intenzivní chov.

Nákup a chov vynešených slepic má ale svá úskalí o kterých je dobré vědět.

Občas se setkáváme s nabídkou např. „prodám roční slepice ve snášce“. Zde bychom upozornili, že slepice samozřejmě nejsou roční, jelikož takové nikdo neprodává. V intenzivním chovu nosnic je doba odchovu předem stanovena a před koncem této doby se slepice z haly nevyskladňují. Standardně to bývá 75týdnů stáří nosnic. (Pokud se prodávají z haly mladší slepice, je to vyjímečná situace např. při stavebních úpravách chovné haly, ale k takovým situacím dochází opravdu výjimečně..)

Vždy se tedy jedná o slepice staré 70 a více týdnů, které jsou po doporučeném chovném období vyřazeny z intenzivního chovu.

Je třeba si uvědomit dvě zásadní věci: Přestože je pořizovací cena nízká, kupujete vyřazenou slepici (byť ještě snáší), která je vyřazena proto, že její další chov už by byl pro velkochov nerentabilní. Dalším faktorem, se kterým musíte počítat, je to, že slepice přechází z optimálních teplotních, výživových a světelných podmínek „věčného léta“ do podmínek zcela jiných. Jakkoli to laik cítí tak, že slepici „osvobozuje“ z trýzně klecového chovu, každý, kdo si přečte pár odborných studií, dobře ví, že pro tyto slepice je to přechod velmi dramatický, spojený s často drastickou změnou podmínek.

Především v případě, kdy se tyto slepice dostanou do podmínek kratšího dne, než jsou zvyklé (ale i jiné krmné dávky a stresu), je třeba počítat s tím, že hned po „ubytování“ začnou pelichat - přepeřovat. To znamená nejen delší pauzu ve snášce, ale i stav, kdy je kuřice oslabena (přepeřování jí bere hodně živin i energie), ztrácí hmotnost, odolnost a může dojít i k úhynu. Pokud slepice toto období překoná a přepeří, navrací se ke snášce. Ta je ale už vždy nižší, respektive taková, že rentabilita chovu je nesrovnatelně nižší než při chovu slepic v doporučeném chovném období.

KONTAKTUJTE NÁS

Kuřice s.r.o.

Miřetín 24

Proseč, 53944

prodejkuric@seznam.cz

+420 465 320 321

+420 737 736 775

číslo účtu: 2801102719/2010  (Fio banka)

DOPORUČUJEME