Prodej kuřic - něco o naší historii

Psal se rok 1990, když se dva zemědělští inženýři rozhodli vyměnit bílé pláště technologa a výživového specialisty velké zemědělské organizace za montérky, na úvěr koupit starý stateček u jihočeských Vodňan a začít tam odchovávat prvá kuřátka nosných slepic. Byla to docela dřina – tahání pytlů, pobíhání s kbelíky s vodou, spravování starých vyřazených elektrických kvočen. Žádné zásobníky, automatické napáječky, žádná mechanizace, žádné technologie, a také žádná vakcinace, tedy permanentní boj s kokcidiózou. Přesto ta práce nepostrádala a dodnes nepostrádá půvab, který spočívá především ve dvou aspektech.

Prvním aspektem je mimořádně dynamický až revoluční rozvoj tohoto odvětví. Je zkrátka zajímavé „být u toho“. Ještě naše prababičky nasbíraly od jedné slepice za rok 70-80 vajec. Dnešní slepice dokáže vyprodukovat několikanásobek tohoto množství, a to především díky hybridizaci a zavedení vysoce sofistikovaných šlechtitelských a selektivních programů. Obrovský pokrok zaznamenalo ale i drůbežářské výživářstsví a veterinární péče. Malé příklady z naší praxe: Před pětadvaceti roky jsme považovali za velmi dobrý výsledek desetiprocentní úhyn kuřat. Dnes se úhyn v našich odchovech pohybuje mezi 2-3%. U nosných hybridů, se kterými jsme před čtvrtstoletím začínali (v Maďarsku vyšlechtěná Tetra a britský Babcock), byla snáška zhruba o 25% nižší než u nosnic současného sortimentu. A snad nejmarkantnější rozdíl: Zatímco před čtvrtstoletím jsme kuřicím i našim odběratelům dávali léky proti kokcidióze a i tak se nevyhnuli občasným úhynům, za posledních 8 let jsme neměli díky kvalitní vakcinaci ani jedinou reklamaci z důvodu onemocnění kuřic a ani jediný případ výskytu jakékoli z drůbežích chorob v našich odchovech.

Druhým zásadním aspektem je od samotného počátku naší činnosti individuální dodávka kuřic drobnochovatelům spojená s poradenstvím. Tento osobní vztah s odběrateli nám vždy poskytoval a poskytuje unikátní zpětnou vazbu s množstvím užitečných informací a poznatků a našim zákazníkům nejen šetří čas a náklady spojené se „sháněním“ a dovozem kuřic, neb jim kuřice dodáváme „až do kurníku“, ale umožňuje i klást dotazy k chovu, způsobu ubytování našich „děvčat“, k jejich správné výživě a ochraně.

V posledních zhruba pěti letech jsme pak řešili a úspěšně vyřešili jeden z nejtěžších úkolů, který před námi stál a který musí vyřešit každý producent, u něhož zákaznická poptávka významně převyšuje vlastní výrobní možnosti. Jakkoli jsme nikdy nikterak výrazně neinvestovali do reklamy, chovatelé si naše kuřice doporučují a jejich počet roste, v naší databázi máme už přes 4.000 stálých zákazníků. Nebylo již v našich silách vše vlastnoručně odchovat v sortimentu čtrnácti druhů a zároveň vlastnoručně rozvézt. Našli jsme však mimořádně kvalitní spojence z řad několika vlastních odchoven našich dlouholetých dodavatelů kuřat programu Dominant a Hendrix Genetics, firem, které splňují nejpřísnější normy a mají certifikace k vývozu svých produktů do většiny evropských i desítek mimoevropských zemí včetně USA. Tedy těmto našim partnerům, kteří dříve byli pouze dodavateli jednodenních kuřat do našich vlastních odchovů, konzultanty a poskytovateli chovných metodik, zadáváme část odchovů našich kuřic s využitím všech výhod, které jejich vzorně a odborně vedené odchovny poskytují. Řídíme si druhovou volbu a načasování odchovů do ročních období dle poptávky našich odběratelů, detailně je konzultován vakcinační program atd. Jen malý příklad: Nejmodernější vakcinační programy zahrnují cca 10-14 vakcinací, přitom veterinární drůbežářské specialisty, kteří jsou schopni sledovat evropské trendy výskytu chorob a sestavit kvalitní a účinný vakcinační program, počítáme v rámci celé ČR na prstech. My je díky této spolupráci máme k dispozici. Můžeme se vší zodpovědností i hrdostí konstatovat, že neexistují v ČR kuřice, které by měly lepší péči. Bylo ale třeba též posílit oblast logistiky a rozvozové dopravy. 

Ačkoli se metody naší práce částečně mění, stejně jako sortiment, náš cíl je stále stejný - dodávat nejlepší kuřice, které český a evropský trh může nabídnout. Kuřice z mezinárodního šlechtitelského programu Hendrix Genetics patří k absolutní světové špičce, ryze český program Dominant zaměřený především na šlechtění slepic pro malochovy nabízí široké spektrum druhů kvalitních nosných hybridů, které mají velkou oblibu nejen u českých chovatelů, ale jsou dodávány i do desítek zahraničních zemí. Součástí naší práce stále zůstává bezplatný poradenský servis. Je to časově náročné, ale důležité. Musíme si přiznat, že moderním nosným hybridům k využití jejich obrovského snáškového potenciálu již nevystačí způsob chovu a krmení našich babiček a prababiček, který leckde přetrvává dodnes. Základní „osvětové“ informace přinášíme v rubrice Nejčastější dotazy, ale připravujeme i jednoduchou chovatelskou příručku, kterou všem našim odběratelům nabídneme. Naše služby jsme obohatili o možnost objednat si kvalitní krmivo, výživové doplňky a další zařízení.

Vážíme si každého odběratele, ať už je to farma, nebo milá stařenka kdesi na Šumavě, v Jeseníkách či Beskydech, které dovezeme pět kuřic. Jsme si dobře vědomi toho, že především drobní odběratelé z nás svojí přízní a věrností udělali to, čím jsme, ale i toho, že jsme se i od nich mnohému naučili.

Prodej kuřic s dovozem do domu, prodej slepic, prodej nosnic, to vše na našich stránkách kurice.cz.

KONTAKTUJTE NÁS

Kuřice s.r.o.

Miřetín 24

Proseč, 53944

prodejkuric@seznam.cz

+420 465 320 321

+420 737 736 775

číslo účtu: 2801102719/2010  (Fio banka)

Sociální sítě

Ikona-fb